بخش کهک

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
بخش کهک در جنوب استان قم قرار دارد و مرکز آن شهر تازه تأسیس کهک است. فاصله مرکز بخش (کهک) تا قم 30 کیلومتر است. این بخش دارای دو دهستان کهک و فردو و 18 روستا است.
بخش کهک یکی از مناطق کوهستانی قم است که بسیاری از روستا های ییلاقی قم در این منطقه قرار دارند. وجود باغ های زیبا، کوه های مرتفع و آب شیرین از ویژگی های این منطقه است.
این ویژگی سبب شده گردشگران داخلی بسیاری به خصوص از شهر قم، از این منطقه دیدن کنند و برای تعطیلات آخر هفته به این بخش سفر کنند و به همین دلیل سرمایه گذاری های فراوانی در بخش توریست و تأسیسات وابسته به آن در این منطقه صورت گرفته است.
وجود مجتمع های توریستی و تفریحی مانند: کشتی آبی، باغ سنگی، کلبه ی سبز، کوهستان پارک و پروژه های در دست ساخت دیگری از این قبیل است. روستا های بالادست شهر کهک مانند: فردو، وشنوه، کرمجگان، اَوِل، خاوه، بیدهند و... از زیباترین روستا های ایران به شمار می روند.
به غیر از مناطق ییلاقی زیبا، وجود آثار متنوع تاریخی- مذهبی در منطقه نشان از قدمت و پیشینه تاریخی و فرهنگی شهر کهک دارد که از جمله آثار متنوع می توان به موارد زیر اشاره کرد: خانه ملاصدرا، تپه صرم، قلعه ساسانی سیرو، غار وشنوه (چاله غار)، میل میم، چهار طاقی کرمجگان، حمام روستای قبادبزن، آب انبار کهک، آب انبار البرز، امامزاده اسماعیل، امامزاده زینب خاتون (معصومه)، امامزاده سلیمان، امامزاده هادی و مهدی، امامزاده باوره، امامزاده سلطان محمود، امامزاده شاه زیدی، امامزاده شاهزاده عباس، امامزاده فاضل امامزاده شاهزاده نورعلی، امامزاده شاهزاده اسحاق، امامزاده شاهزاده محسن، امامزاده شاهزاده شهربانو، امامزاده رقیه سلطان.

محوطه باستانی شمشیرگاه (روستای خورآباد)
محوطه باستانی شمشیرگاه در جنوب شرقی روستای خورآباد و در شرق جاده آسفالته قم- کهک واقع شده است. رشته کوه های کم ارتفاع و موازی شمشیرگاه که از حوالی جمکران شروع می شود، به طرف شرق قم گسترش پیدا می کند. شکاف بین این رشته کوه های کم ارتفاع مامن مناسبی است که استقرار انسانی در شکل بگیرد. محوطه استقراری شمشیرگاه که در حدود 50×50 متر وسعت درد، در میان همین رشته کوه کم رتفاع شکل گرفته است. دو طرف خارجی این رشته کوه از آن جا که بسیار صعب العبور است، همچون دیواری بزرگ از ساکنین این محوطه استقراری در عصر آهن حفاظت می کرده است.
بقایای معماری باقی مانده از این محوطه به صورت معماری سنگی در سمت جنوب نشان می دهد دروازه ورودی شمشیرگاه به قسمت جنوبی محوطه به طرف گورستان باستانی شلموت و گورستان صرم بوده است. برای اولین بار کلایس در سال 1983 این محوطه را بررسی و پلان آن را ترسیم کرد. سفال های سطحی این محوطه اغلب خاکستری روشن و تیره، سفال های آلویی و نخودی هستند. در این محوطه تعدادی سفال مربوط به هزاره سوم ق.م. نیز به دست آمده است. شواهد امر نشان می دهد شمشیرگاه از هزاره سوم تا اوایل هزاره اول ق.م. مسکونی بوده است. سفال های گورستان صرم دارد. این محوطه استقراری بر اثر کاوش های غیر مجاز آسیب های فراوانی دیده است. در شمشیرگاه خانه ها را بیشتر از سنگ و خشت می ساختند و کف آن را با گچ اندود می کردند.

تپه صرم (روستای صرم)
تپه صرم در 5/14 کیلومتری جنوب شرق شهر قم و 5/15 کیلومتری شمال شرق شهرستان کهک و در حد فاصل دو روستای صرم و خورآباد واقع شده است.
تپه صرم تپه ای است طبیعی متشکل از نهشته های رسوبی شنی- ماسه ای مخلوط با رس که ضخامت نهشته های آن بین 2 تا 4 متر است.
ارتفاع تپه صرم حدود 6 متر بالاتر از سطح زمین های اطراف است. طول شمالی- جنوبی تپه حدود 220 متر و عرض شرقی- غربی آن حدود 120 متر است.
جاده آسفالته کهک- قم از ضلع غربی تپه با فاصله حدود 50 متری در جهت شمالی جنوبی می گذرد.
بستر خشک رودخانه فصلی بارونه از شعبات رود کوار با فاصله حدود 150 متری ضلع شرقی تپه صرم و با جهت جنوب به شمال قرار دارد. این رودخانه از ارتفاعات وشنوه و فردو سرچشمه می گیرد.
در سال 1375 با دریافت گزارش مردم محلی مبنی بر تخریب بخشی از تپه طی عملیات راهسازی، این عملیات متوقف شد و طی گمانه زنی های باستان شناسی در این تپه، مشخص شد تپه طبیعی صرم در طول عصر آهن به عنوان گورستان ساکنان مستقر در منطقه استفاده می شده است. 
این گورستان در طی سال های 1380 و 1381 سه بار کاوش شد. در تپه صرم چیزی در حدود صد گور را کاوش کردند و در مجموع 7 گونه معماری قبور در این محوطه شناسایی شد.
علاوه بر تنوع شیوه های تدفین و معماری قبور در تپه صرم، تنوع فراوانی در اشیای سفالی و فلزی به دست آمده از این گورستان مشاهده می شود. انواع ظرف لوله دار، لاوک ها، کاسه و... از این گورستان به دست آمد.
اشیای فلزی این گورستان از فلزات مختلفی همچون نقره، آهن، مس و مفرغ ساخته شده اند. آثار فلزی این گورستان شامل زیورآلات و وسایل رزمی می شوند.
مطالعات اولیه بر روی اشیا و قبور گورستان صرم و همچنین مقایسه با گورستان های دیگر عصر آهن نشان داد که این گورستان محدوده زمانی عصر آهن II و III 3500 تا 2800 سال پیش را در بر می گیرد.
از دیگر نتایج به دست آمده از گمانه زنی تپه صرم شناخت یک مجموعه تاریخی- فرهنگی بزرگ به وسعت حدود 5 هکتار بود که تپه صرم بخش کوچکی از آن به شمار می آید. این مجموعه بزرگ دربرگیرنده آثاری از دوره فلات قدیم B همزمان با دوره فرهنگی سیلک II و چشمه علی در حاشیه کویر مرکزی، دوره همزمان با آغاز نگارش در دشت خوزستان با شاخص سفال های لبه واریخته، آثار عصر برنز جدید، اشکانی و ساسانی و همچنین دوره ایلخانی است.

امامزاده زینب خاتون (شهر کهک)
این امامزاده را به احفاد امام موسی کاظم (ع) نسبت می دهند. این بنا در دامنه کوهی در شمال غربی شهر جدید کهک قرار دارد. به استناد شواهد باقی مانده اسکلت اصلی بنا متعلق به پیش از عصر صفوی است. به اعتبار یک قطعه چوب منبت بازمانده از صندوق روی قبر که دارای کتیبه ای به تاریخ 999ه.ق. است بنای کنونی و الحاقات جانبی آن را باید متعلق به دوران صفوی دانست.
برجسته ترین اثر هنری بازمانده از امامزاده معصومه در منبت گره کاری و گل میخ کوبی شده ای با تاریخ 979 ه.ق. است. این اثر هم اکنون در موزه کاشان نگهداری می شود.
خانه ملاصدرا (شهر کهک)
محمد بن ابراهیم یحیی شیرازی ملقب به صدرالمتألهین و معروف به ملاصدرا از بزرگان فلاسفه و از بزرگترین دانشمندان جهان در حکمت الهی و سرآمد حکمای اسلامی است که در سال 979 یا 980 ه.ق. در شهر شیراز دیده به جهان گشود. او پس از کسب مقدمات علوم در شیراز برای تکمیل تحصیلات عازم اصفهان و پس از کسب اجتهاد نزد اساتیدی همچون شیخ بهایی و میرداماد به جهت مخالفت عده ای علمای ظاهربین، اصفهان را ترک و برای تزکیه نفس و سیر و سلوک به قریه (کهک) در نزدیکی قم آمد. دوران خلوت گزینی و سلوک معنوی صدرالمتألهین در کهک هفت و بنا به قولی پانزده سال به درازا کشید.
 
خانه ملاصدرا در کهک یادگاری بازمانده از دوران سکونت حکیم در قم است. خانه ملاصدرا در منتهی الیه غرب روستای کهک در محله چال حمام واقع است. دور تا دور آن را خانه های روستایی با بافت معماری مناطق گرمسیری احاطه کرده اند.
نقشه اصلی بنا شبستانی است چلیپایی (چهار صفحه) که گرداگرد آن چهار گوشه طبقه همکف و اول حجره ها و اتاق باقی مانده بود و دو اتاق دیگر نیز طی تعمیرات سال 77 بازسازی شد. تزیینات بنا شامل گچبری های شبه سجاده ای و مشبک های گچی در نورگیر ها است. در قسمتی از خانه قنات نسبتاً پرآبی وجود دارد که هم دوره و جزیی از مجموعه خانه ملاصدرا محسوب می شود.
شاهزاده اسماعیل (ع) (روستای بیدقان) 
بقعه شاهزاده اسماعیل در بالای روستای بیدقان بخش کهک قم در میان کوه قرار دارد.
در این زیارتگاه سه تن به اسامی شاهزاده اسماعیل و فرزندش حمزه از نوادگان علی بن جعفر (ع) و شاهزاده محمد از نوادگان امام کاظم (ع) مدفونند.
بقعه از بنا های دوره هلاکوخان مغول یعنی سده هفتم ه.ق. و با سنگ و گچ بنا شده است.
 
 

تعامل شهرداری و میراث فرهنگی قم موجب توسعه گردشگری است

مدیرکل میراث فرهنگی قم: توسعه گردشگری قم با ارتباط و تعامل با شهرداری امکان پذیر است به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم، حمید یزدانی مدیرکل میراث فرهنگی این استان در دیدار با سید مرتضی سقاییان نژاد شهردار قم گفت: این دو نهاد با تعامل یکدیگر می توانند […]


سرو کهک و چنار نایه قم در فهرست ملی ایران به ثبت رسید

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم گفت: سرو کهک و چنار نایه قم در فهرست ملی میراث طبیعی کشور به ثبت رسید. به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم، حمید یزدانی مدیرکل میراث فرهنگی این استان، امروز چهارشنبه ۲۶ دی ماه با اعلام این خبر […]


بازدید معاون میراث فرهنگی کشور از بافت تاریخی قم

محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور در سفر به شهر قم از بافت تاریخی و آثار تاریخی آن بازدید کرد. به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، دکتر محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری امروز چهارشنبه ۲۶ دی ماه ۱۳۹۷ در […]


حفاظت از میراث فرهنگی در سایه مشارکت مردم امکان پذیر است

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی استان قم به نهادینه کردن صیانت از میراث فرهنگی با افزایش سطح مشارکت مردم در سطح استان تأکید کرد. به گزارش روابط‌ عمومی اداره‌ کل میراث‌ فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان قم، بهروز ایزدی فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی این استان امروز دوشنبه ۲۴ دی ماه ۱۳۹۷ با اعلام این […]