انجیله

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
(شمال غرب قم)
از قم تا انجیله 90 کیلومتر
روستای انجیله از توابع بخش خلجستان شهرستان قم در 90 کیلومتری شمال غربی شهر قم قرار دارد. این روستا از شمال به که قلارخانه، از غرب به کوه مارگز، از جنوب به کوه وتوس و از جنوب غربی به دره رودخانه جوجار محدود می شود.
روستای انجیله در منطقه کوهستانی شمال غربی دستجرد استقرار یافته و آب و هوای آن در فصول بهار و پاییز معتدل و دلپذیر، در تابستان گرم و در زمستان سرد و خشک است.
نخستین روستا های این منطقه در هزاره قبل از میلاد در کناره رودخانه قمرود شکل گرفته است. با توجه به موقعیت استقرار روستای انجیله و آثار بنا های قدیمی مانند چهار طاقی ساسانی و زیارتگاه ها، قدمت سکونت انسانی در این ناحیه به دوره های بسیار دور مربوط می شود. آثاری از دوره صفوی و پیش از آن در روستا به جا مانده است.
مردم روستای انجیله، به زبان فارسی سخن می گویند و براساس سرشماری سال 1385 سخن می گویدن و براساس سرشماری سال 1385 جمعیتی حدود 600 نفر دارد.
درآمد اکثر مردم روستای انجیله از فعالیت های زراعی، دامداری و باغداری تأمین می شود.
مراتع سرسبز و پوشش گیاهی مناسب موجبات رونق دامداری را فراهم آورده است.
مردم روستای انجیله در کنار فعالیت های زراعی به بافت و تولید صنایع دستی مانند قالی و طناب نیز می پردازند. روستای کوهپایه ای انجیله، بافت مسکونی متمرکزی دارد. کالبد روستا، کهن و قدیمی است.
از جمله جاذبه های طبیعی این روستا می توان به غار های نه چندان بزرگ داخل روستا و دره زاغه و آتشفشان (نیمه فعال) چاچار در 3 کیلومتری روستا اشاره کرد.
دره زیبای زاغه با درختن بلند گردو و بادام پوشیده شده و در بهار و تابستان چشم انداز طبیعی زیبایی را به نمایش می گذارد.
در بنای امام زاده های تعدد پنج امام زاده به نام های امامزاده هادی و شهربانو از احفاد امام سجاد (ع)، حلیمه خاتون و رقیه خاتون از احفاد امام باقر (ع) و زینب خاتون از احفاد امام کاظم (ع) مدفون شده اند. سایرآرامگاه های این روستا عبارتند از امامزاده شاهزاده ابوطالب و امامزاده بی بی خاتون.
از دیگر آثار جالب توجه تاریخی روستای انجیله بنای چهار طاقی منسوب به دوره باستان است.
جوانان روستا، در ایام فراغت با انواع بازی های محلی از جمله هفت سنگ، قایم موشک و آزاد قایمک باعث سرگرمی خود و دیگر روستاییان می شوند.
صنایع دستی رایج روستا قالی بافی، طناب بافی و انواع گلدوزی ها است. گردشگرانی که به این روستا مسافرت می کنند، انواع صنایع دستی و محصولاتی از قبیل گردو، بادام، فندق، ماست، کره و پنیر محلی را به عنوان سوغات خریداری کرده و همراه می برند. از طریق شهر های قم و تفرش با جاده ای آسفالته می توان به این روستا دست یافت.
روستای کوهپایه ای انجیله از اوایل اسفند تا آخر آبان، آب و هوای دلپذیر و مناسبی برای گردشگری دارد. 
 
 

گنبد نمک قم درمعرض تخریب است

وقتی از قم بطرف شهر جعفریه، حرکت کنی نزدیکی مجتمع صنعتی دام شهر، که بروری به یک پدیده زیبایی زمین شناسی منحصر بفرد می رسی ابتدای جاده خاکي يه تابلو کوچکی هست که روی آن نوشته به طرف سايت پروازي پالاگلايدر. در واقع آنجا گنبد نمکی قم قرار گرفته است که یکی از جاذبه طبیعی شهرمان مکانی با پتانسیل بالای گردشگری که در ۲۵کیلومتری شمال غربی شهرستان قم واقع شده است دردل نمک زار این گنبد گسترش شمالی تا طول...


گفتگو با استاد قالی قم مهری سادات فرهادی قمی؛ دوست دارم هنرهایم را به آیندگان منتقل کنم

صحبت از بانوی هنرمندی ست که با بهم درآمیختن دانش وتجربه به هنر رسیده بود هنری اصیل و ماندار به نام هنر قالی بافی. بانو مهری سادات فرهادی قمی که از 5سالگی انگشتانش با تاروبود قالی آشنا بود امروز با تلاش وهمت خود تنها استاد بزرگ قالی خرسک قم محسوب می شود. وقتی قرار شد برای انجام گفتگو با این مفاخر شهرمان به خانه اش برویم نمی دانستم که با یک بانوی اصیل هنرمند مواجه خواهم بود چرا که علاوه بر قالی به...


معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی قم معرفی شد

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی قم معرفی شد معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم طی مراسمی معرفی و از زحمات معاونسابق این معاونت تقدیر شد. به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم، مراسم معارفه معاون گردشگری این اداره کل امروز شنبه مورخ 23/10/96 با حضور رؤسای انجمن‌های گردشگری در سالن جلسات اداره کل میراث فرهنگی برگزار شد. در این مراسم...


15درصد زائران عراقی برای درمان به ایران می آیند

سعید اوحدی معاون سرمایه‌گذاری وبرنامه ریزی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به اینکه سالانه دو میلیون ۴۰۰هزار زائر عراقی به ایران سفر می‌کنند اظهار کرد: حداقل ۱۵درصد برای درمان به ایران می‌آیند با ظرفیتی که در قم داریم می‌توانیم از این فرصت‌ها استفاده کنیم . به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم: سعید اوحدی، در نهمین جلسه ستاد فرماندهی ستاد...