انجیله

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
(شمال غرب قم)
از قم تا انجیله 90 کیلومتر
روستای انجیله از توابع بخش خلجستان شهرستان قم در 90 کیلومتری شمال غربی شهر قم قرار دارد. این روستا از شمال به که قلارخانه، از غرب به کوه مارگز، از جنوب به کوه وتوس و از جنوب غربی به دره رودخانه جوجار محدود می شود.
روستای انجیله در منطقه کوهستانی شمال غربی دستجرد استقرار یافته و آب و هوای آن در فصول بهار و پاییز معتدل و دلپذیر، در تابستان گرم و در زمستان سرد و خشک است.
نخستین روستا های این منطقه در هزاره قبل از میلاد در کناره رودخانه قمرود شکل گرفته است. با توجه به موقعیت استقرار روستای انجیله و آثار بنا های قدیمی مانند چهار طاقی ساسانی و زیارتگاه ها، قدمت سکونت انسانی در این ناحیه به دوره های بسیار دور مربوط می شود. آثاری از دوره صفوی و پیش از آن در روستا به جا مانده است.
مردم روستای انجیله، به زبان فارسی سخن می گویند و براساس سرشماری سال 1385 سخن می گویدن و براساس سرشماری سال 1385 جمعیتی حدود 600 نفر دارد.
درآمد اکثر مردم روستای انجیله از فعالیت های زراعی، دامداری و باغداری تأمین می شود.
مراتع سرسبز و پوشش گیاهی مناسب موجبات رونق دامداری را فراهم آورده است.
مردم روستای انجیله در کنار فعالیت های زراعی به بافت و تولید صنایع دستی مانند قالی و طناب نیز می پردازند. روستای کوهپایه ای انجیله، بافت مسکونی متمرکزی دارد. کالبد روستا، کهن و قدیمی است.
از جمله جاذبه های طبیعی این روستا می توان به غار های نه چندان بزرگ داخل روستا و دره زاغه و آتشفشان (نیمه فعال) چاچار در 3 کیلومتری روستا اشاره کرد.
دره زیبای زاغه با درختن بلند گردو و بادام پوشیده شده و در بهار و تابستان چشم انداز طبیعی زیبایی را به نمایش می گذارد.
در بنای امام زاده های تعدد پنج امام زاده به نام های امامزاده هادی و شهربانو از احفاد امام سجاد (ع)، حلیمه خاتون و رقیه خاتون از احفاد امام باقر (ع) و زینب خاتون از احفاد امام کاظم (ع) مدفون شده اند. سایرآرامگاه های این روستا عبارتند از امامزاده شاهزاده ابوطالب و امامزاده بی بی خاتون.
از دیگر آثار جالب توجه تاریخی روستای انجیله بنای چهار طاقی منسوب به دوره باستان است.
جوانان روستا، در ایام فراغت با انواع بازی های محلی از جمله هفت سنگ، قایم موشک و آزاد قایمک باعث سرگرمی خود و دیگر روستاییان می شوند.
صنایع دستی رایج روستا قالی بافی، طناب بافی و انواع گلدوزی ها است. گردشگرانی که به این روستا مسافرت می کنند، انواع صنایع دستی و محصولاتی از قبیل گردو، بادام، فندق، ماست، کره و پنیر محلی را به عنوان سوغات خریداری کرده و همراه می برند. از طریق شهر های قم و تفرش با جاده ای آسفالته می توان به این روستا دست یافت.
روستای کوهپایه ای انجیله از اوایل اسفند تا آخر آبان، آب و هوای دلپذیر و مناسبی برای گردشگری دارد. 
 
 

تعامل شهرداری و میراث فرهنگی قم موجب توسعه گردشگری است

مدیرکل میراث فرهنگی قم: توسعه گردشگری قم با ارتباط و تعامل با شهرداری امکان پذیر است به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم، حمید یزدانی مدیرکل میراث فرهنگی این استان در دیدار با سید مرتضی سقاییان نژاد شهردار قم گفت: این دو نهاد با تعامل یکدیگر می توانند […]


سرو کهک و چنار نایه قم در فهرست ملی ایران به ثبت رسید

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم گفت: سرو کهک و چنار نایه قم در فهرست ملی میراث طبیعی کشور به ثبت رسید. به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم، حمید یزدانی مدیرکل میراث فرهنگی این استان، امروز چهارشنبه ۲۶ دی ماه با اعلام این خبر […]


بازدید معاون میراث فرهنگی کشور از بافت تاریخی قم

محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور در سفر به شهر قم از بافت تاریخی و آثار تاریخی آن بازدید کرد. به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، دکتر محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری امروز چهارشنبه ۲۶ دی ماه ۱۳۹۷ در […]


حفاظت از میراث فرهنگی در سایه مشارکت مردم امکان پذیر است

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی استان قم به نهادینه کردن صیانت از میراث فرهنگی با افزایش سطح مشارکت مردم در سطح استان تأکید کرد. به گزارش روابط‌ عمومی اداره‌ کل میراث‌ فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان قم، بهروز ایزدی فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی این استان امروز دوشنبه ۲۴ دی ماه ۱۳۹۷ با اعلام این […]