دستگرد

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 نتیجه 1.50 (1 رای)
(جنوب قم) 
از قم تا دستگرد 42 کیلومتر
روستای دستگرد از توابع بخش کهک (نوفل لوشاتو) شهرستان قم در فاصله 11 کیلومتری جنوب شرقی کهک و 42 کیلومتری جنوب شهر قم قرار دارد. این روستا از سمت شمال شرقی به کوه کلنگه محدود می شود. آب و هوای این روستا در بهار، تابستان و پاییز معتدل و در زمستان سرد و خشک است.
مردم روستای دستگرد به زبان فارسی سخن می گویند، مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند. درآمد اکثر مردم روستای دستگرد از فعالیت های زراعی و دامداری تامین می شود.
روستای دستگرد در دامنه کوه استقرار یافته و بافت مسکونی متمرکزی دارد.
چشمه قنات بالا که اطراف آن را درختان بلند و سرسبز و گیاهان مرتعی فرا گرفته است، به خصوص در بهار و تابستان محیط مناسبی برای تفریح و از جاذبه های روستاست.
کوه قزقمبه سر که در 3 کیلومتری روستا واقع شده است، به خصوص در فصل زمستان با پوشش برفی چشم انداز بسیار تماشایی دارد.
کوه قلمبه دزدها (کوه دزدها) در 1 کیلومتری روستا، چنارستان در 2 کیلومتری روستا، نخل حسینیه و حواشی رودخانه فصلی از جاذبه های طبیعی این استان به شمار می آیند.
اجلالیه باغ سرسبز روستاست و از درختان گردو، بادام، فندق و سایر درختان میوه مملو است. این باغ زیبا در 9 ماه اول سال مکان مناسبی برای گذراو اوقات فراغت و تفریح و تفرج گردشگران است.
زیارتگاه امامزاده حلیمه خاتون از احفاد امام کاظم (ع) از آثار دوره قاجاریه نشانگر قدمت تاریخی روستای دستگرد است.
سمنو پزان در آستانه عید نوروز از مراسم معروف روستاست. بازی های محلی مانند هفت سنگ، مره، خرپشتک و زنجیری از سرگرمی های مردم روستا است. این روستا از طریق شهر های قم و کهک قابل دسترسی است و جاده ای آسفالته دارد. روستای دستگرد در فصول بهار، تابستان و پاییز آب و هوای مناسبی دارد.
 
 

گنبد نمک قم درمعرض تخریب است

وقتی از قم بطرف شهر جعفریه، حرکت کنی نزدیکی مجتمع صنعتی دام شهر، که بروری به یک پدیده زیبایی زمین شناسی منحصر بفرد می رسی ابتدای جاده خاکي يه تابلو کوچکی هست که روی آن نوشته به طرف سايت پروازي پالاگلايدر. در واقع آنجا گنبد نمکی قم قرار گرفته است که یکی از جاذبه طبیعی شهرمان مکانی با پتانسیل بالای گردشگری که در ۲۵کیلومتری شمال غربی شهرستان قم واقع شده است دردل نمک زار این گنبد گسترش شمالی تا طول...


گفتگو با استاد قالی قم مهری سادات فرهادی قمی؛ دوست دارم هنرهایم را به آیندگان منتقل کنم

صحبت از بانوی هنرمندی ست که با بهم درآمیختن دانش وتجربه به هنر رسیده بود هنری اصیل و ماندار به نام هنر قالی بافی. بانو مهری سادات فرهادی قمی که از 5سالگی انگشتانش با تاروبود قالی آشنا بود امروز با تلاش وهمت خود تنها استاد بزرگ قالی خرسک قم محسوب می شود. وقتی قرار شد برای انجام گفتگو با این مفاخر شهرمان به خانه اش برویم نمی دانستم که با یک بانوی اصیل هنرمند مواجه خواهم بود چرا که علاوه بر قالی به...


معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی قم معرفی شد

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی قم معرفی شد معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم طی مراسمی معرفی و از زحمات معاونسابق این معاونت تقدیر شد. به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم، مراسم معارفه معاون گردشگری این اداره کل امروز شنبه مورخ 23/10/96 با حضور رؤسای انجمن‌های گردشگری در سالن جلسات اداره کل میراث فرهنگی برگزار شد. در این مراسم...


15درصد زائران عراقی برای درمان به ایران می آیند

سعید اوحدی معاون سرمایه‌گذاری وبرنامه ریزی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به اینکه سالانه دو میلیون ۴۰۰هزار زائر عراقی به ایران سفر می‌کنند اظهار کرد: حداقل ۱۵درصد برای درمان به ایران می‌آیند با ظرفیتی که در قم داریم می‌توانیم از این فرصت‌ها استفاده کنیم . به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم: سعید اوحدی، در نهمین جلسه ستاد فرماندهی ستاد...