دستگرد

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 نتیجه 1.50 (1 رای)
(جنوب قم) 
از قم تا دستگرد 42 کیلومتر
روستای دستگرد از توابع بخش کهک (نوفل لوشاتو) شهرستان قم در فاصله 11 کیلومتری جنوب شرقی کهک و 42 کیلومتری جنوب شهر قم قرار دارد. این روستا از سمت شمال شرقی به کوه کلنگه محدود می شود. آب و هوای این روستا در بهار، تابستان و پاییز معتدل و در زمستان سرد و خشک است.
مردم روستای دستگرد به زبان فارسی سخن می گویند، مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند. درآمد اکثر مردم روستای دستگرد از فعالیت های زراعی و دامداری تامین می شود.
روستای دستگرد در دامنه کوه استقرار یافته و بافت مسکونی متمرکزی دارد.
چشمه قنات بالا که اطراف آن را درختان بلند و سرسبز و گیاهان مرتعی فرا گرفته است، به خصوص در بهار و تابستان محیط مناسبی برای تفریح و از جاذبه های روستاست.
کوه قزقمبه سر که در 3 کیلومتری روستا واقع شده است، به خصوص در فصل زمستان با پوشش برفی چشم انداز بسیار تماشایی دارد.
کوه قلمبه دزدها (کوه دزدها) در 1 کیلومتری روستا، چنارستان در 2 کیلومتری روستا، نخل حسینیه و حواشی رودخانه فصلی از جاذبه های طبیعی این استان به شمار می آیند.
اجلالیه باغ سرسبز روستاست و از درختان گردو، بادام، فندق و سایر درختان میوه مملو است. این باغ زیبا در 9 ماه اول سال مکان مناسبی برای گذراو اوقات فراغت و تفریح و تفرج گردشگران است.
زیارتگاه امامزاده حلیمه خاتون از احفاد امام کاظم (ع) از آثار دوره قاجاریه نشانگر قدمت تاریخی روستای دستگرد است.
سمنو پزان در آستانه عید نوروز از مراسم معروف روستاست. بازی های محلی مانند هفت سنگ، مره، خرپشتک و زنجیری از سرگرمی های مردم روستا است. این روستا از طریق شهر های قم و کهک قابل دسترسی است و جاده ای آسفالته دارد. روستای دستگرد در فصول بهار، تابستان و پاییز آب و هوای مناسبی دارد.
 
 

تعامل شهرداری و میراث فرهنگی قم موجب توسعه گردشگری است

مدیرکل میراث فرهنگی قم: توسعه گردشگری قم با ارتباط و تعامل با شهرداری امکان پذیر است به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم، حمید یزدانی مدیرکل میراث فرهنگی این استان در دیدار با سید مرتضی سقاییان نژاد شهردار قم گفت: این دو نهاد با تعامل یکدیگر می توانند […]


سرو کهک و چنار نایه قم در فهرست ملی ایران به ثبت رسید

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم گفت: سرو کهک و چنار نایه قم در فهرست ملی میراث طبیعی کشور به ثبت رسید. به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم، حمید یزدانی مدیرکل میراث فرهنگی این استان، امروز چهارشنبه ۲۶ دی ماه با اعلام این خبر […]


بازدید معاون میراث فرهنگی کشور از بافت تاریخی قم

محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور در سفر به شهر قم از بافت تاریخی و آثار تاریخی آن بازدید کرد. به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، دکتر محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری امروز چهارشنبه ۲۶ دی ماه ۱۳۹۷ در […]


حفاظت از میراث فرهنگی در سایه مشارکت مردم امکان پذیر است

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی استان قم به نهادینه کردن صیانت از میراث فرهنگی با افزایش سطح مشارکت مردم در سطح استان تأکید کرد. به گزارش روابط‌ عمومی اداره‌ کل میراث‌ فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان قم، بهروز ایزدی فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی این استان امروز دوشنبه ۲۴ دی ماه ۱۳۹۷ با اعلام این […]