گیو

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 نتیجه 3.50 (1 رای)
(جنوب غرب قم)
 
از قم تا گیو 70 کیلومتر
روستای گیو از توابع بخش خلجستان شهرستان قم در 2 کیلومتری جنوب شرقی دستجرد و 70 کیلومتری جنوب غربی شهر قم قرار دارد. این روستا از شمال به کوه پایین، از جنوب غربی به کوه میشل و از جنوب شرقی به که قراولخانه محدود می شود.
روستای گیو در محدوده کوهستانی قرار گرفته، آب و هوای آن در فصول بهار و تابستان مطبوع و دلپذیر و در زمستان سرد و برفگیر است و دو بافت قدیمی و جدید دارد. بافت قدیمی در زلزه سال 1359 تخریب شده و در حال حاضر بخشی از آن باقی مانده است.
مردم روستای گیو به زبان فارسی سخن می گویند. جمعیت روستا در سال 1385 حدود 1000 نفر شمارش شده است و معاش آن ها از فعالیت های زراعی و دامداری تأمین می شود. گروهی از مردم نیز در مشاغل خدماتی و تولید صنایع دستی اشتغال دارند.
روستای گیو از نظر مناظر طبیعی، چشم انداز های کوهستانی و دره ای، جذاب و دیدنی است.
در فاصل 500 متری روستا، باغ های درختان میوه و دشت های زیبای سرسبز به ویژه در بهار و تابستان فضای بسیار مناسبی برای تفریح و استراحت گردشگران است.
رودخانه فصلی دستجرد از جنوب روستا عبور می کند و در بهار و تابستان، طراوت و شادابی خاصی به محیط روستا می بخشد.
مجموعه تفریحی گل مریم در یک کیلومتری روستا با خدمات هتل، رستوران و پارک تفریحی، مکان مناسبی برای اقامت گردشگران است.
آرامگاه امامزاده شاهزاده جعفر در مرکز روستای گیو قرار دارد. ز جمله بازی های رایج در میان مردم روستا الک دولک است که اجرای آن با هیجان خاصی همراه است.
قالی و گلیم با نقوش متنوع، مهم ترین صنعت دستی مردم روستاست. در مراسم عروسی روستا پایکوبی و استفاده از ساز و دهل رواج دارد. 
این روستا از طریق شهر قم و دستجرد با جاده ای آسفالته قابل دسترسی است.
طبیعت زیبا و اقلیم معتدل به خصوص در بهار، تابستان و اوایل پاییز گردشگران را به سوی این روستا جذب می کند.
(برداشتی آزاد از سایت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری)

گنبد نمک قم درمعرض تخریب است

وقتی از قم بطرف شهر جعفریه، حرکت کنی نزدیکی مجتمع صنعتی دام شهر، که بروری به یک پدیده زیبایی زمین شناسی منحصر بفرد می رسی ابتدای جاده خاکي يه تابلو کوچکی هست که روی آن نوشته به طرف سايت پروازي پالاگلايدر. در واقع آنجا گنبد نمکی قم قرار گرفته است که یکی از جاذبه طبیعی شهرمان مکانی با پتانسیل بالای گردشگری که در ۲۵کیلومتری شمال غربی شهرستان قم واقع شده است دردل نمک زار این گنبد گسترش شمالی تا طول...


گفتگو با استاد قالی قم مهری سادات فرهادی قمی؛ دوست دارم هنرهایم را به آیندگان منتقل کنم

صحبت از بانوی هنرمندی ست که با بهم درآمیختن دانش وتجربه به هنر رسیده بود هنری اصیل و ماندار به نام هنر قالی بافی. بانو مهری سادات فرهادی قمی که از 5سالگی انگشتانش با تاروبود قالی آشنا بود امروز با تلاش وهمت خود تنها استاد بزرگ قالی خرسک قم محسوب می شود. وقتی قرار شد برای انجام گفتگو با این مفاخر شهرمان به خانه اش برویم نمی دانستم که با یک بانوی اصیل هنرمند مواجه خواهم بود چرا که علاوه بر قالی به...


معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی قم معرفی شد

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی قم معرفی شد معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم طی مراسمی معرفی و از زحمات معاونسابق این معاونت تقدیر شد. به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم، مراسم معارفه معاون گردشگری این اداره کل امروز شنبه مورخ 23/10/96 با حضور رؤسای انجمن‌های گردشگری در سالن جلسات اداره کل میراث فرهنگی برگزار شد. در این مراسم...


15درصد زائران عراقی برای درمان به ایران می آیند

سعید اوحدی معاون سرمایه‌گذاری وبرنامه ریزی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به اینکه سالانه دو میلیون ۴۰۰هزار زائر عراقی به ایران سفر می‌کنند اظهار کرد: حداقل ۱۵درصد برای درمان به ایران می‌آیند با ظرفیتی که در قم داریم می‌توانیم از این فرصت‌ها استفاده کنیم . به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم: سعید اوحدی، در نهمین جلسه ستاد فرماندهی ستاد...