گیو

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 نتیجه 4.00 (2 رای)
(جنوب غرب قم)
 
از قم تا گیو 70 کیلومتر
روستای گیو از توابع بخش خلجستان شهرستان قم در 2 کیلومتری جنوب شرقی دستجرد و 70 کیلومتری جنوب غربی شهر قم قرار دارد. این روستا از شمال به کوه پایین، از جنوب غربی به کوه میشل و از جنوب شرقی به که قراولخانه محدود می شود.
روستای گیو در محدوده کوهستانی قرار گرفته، آب و هوای آن در فصول بهار و تابستان مطبوع و دلپذیر و در زمستان سرد و برفگیر است و دو بافت قدیمی و جدید دارد. بافت قدیمی در زلزه سال 1359 تخریب شده و در حال حاضر بخشی از آن باقی مانده است.
مردم روستای گیو به زبان فارسی سخن می گویند. جمعیت روستا در سال 1385 حدود 1000 نفر شمارش شده است و معاش آن ها از فعالیت های زراعی و دامداری تأمین می شود. گروهی از مردم نیز در مشاغل خدماتی و تولید صنایع دستی اشتغال دارند.
روستای گیو از نظر مناظر طبیعی، چشم انداز های کوهستانی و دره ای، جذاب و دیدنی است.
در فاصل 500 متری روستا، باغ های درختان میوه و دشت های زیبای سرسبز به ویژه در بهار و تابستان فضای بسیار مناسبی برای تفریح و استراحت گردشگران است.
رودخانه فصلی دستجرد از جنوب روستا عبور می کند و در بهار و تابستان، طراوت و شادابی خاصی به محیط روستا می بخشد.
مجموعه تفریحی گل مریم در یک کیلومتری روستا با خدمات هتل، رستوران و پارک تفریحی، مکان مناسبی برای اقامت گردشگران است.
آرامگاه امامزاده شاهزاده جعفر در مرکز روستای گیو قرار دارد. ز جمله بازی های رایج در میان مردم روستا الک دولک است که اجرای آن با هیجان خاصی همراه است.
قالی و گلیم با نقوش متنوع، مهم ترین صنعت دستی مردم روستاست. در مراسم عروسی روستا پایکوبی و استفاده از ساز و دهل رواج دارد. 
این روستا از طریق شهر قم و دستجرد با جاده ای آسفالته قابل دسترسی است.
طبیعت زیبا و اقلیم معتدل به خصوص در بهار، تابستان و اوایل پاییز گردشگران را به سوی این روستا جذب می کند.
(برداشتی آزاد از سایت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری)

تعامل شهرداری و میراث فرهنگی قم موجب توسعه گردشگری است

مدیرکل میراث فرهنگی قم: توسعه گردشگری قم با ارتباط و تعامل با شهرداری امکان پذیر است به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم، حمید یزدانی مدیرکل میراث فرهنگی این استان در دیدار با سید مرتضی سقاییان نژاد شهردار قم گفت: این دو نهاد با تعامل یکدیگر می توانند […]


سرو کهک و چنار نایه قم در فهرست ملی ایران به ثبت رسید

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم گفت: سرو کهک و چنار نایه قم در فهرست ملی میراث طبیعی کشور به ثبت رسید. به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم، حمید یزدانی مدیرکل میراث فرهنگی این استان، امروز چهارشنبه ۲۶ دی ماه با اعلام این خبر […]


بازدید معاون میراث فرهنگی کشور از بافت تاریخی قم

محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور در سفر به شهر قم از بافت تاریخی و آثار تاریخی آن بازدید کرد. به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، دکتر محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری امروز چهارشنبه ۲۶ دی ماه ۱۳۹۷ در […]


حفاظت از میراث فرهنگی در سایه مشارکت مردم امکان پذیر است

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی استان قم به نهادینه کردن صیانت از میراث فرهنگی با افزایش سطح مشارکت مردم در سطح استان تأکید کرد. به گزارش روابط‌ عمومی اداره‌ کل میراث‌ فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان قم، بهروز ایزدی فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی این استان امروز دوشنبه ۲۴ دی ماه ۱۳۹۷ با اعلام این […]