فردو

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
از قم تا فردو 60 کیلومتر
 
روستای فردو از توابع بخش کهک (که به نام نوفل لوشاتو نیز معروف است) شهرستان قم با مختصات جغرافیایی 50 درجه و 54 دقیقه طول شرقی و 34 درجه و 16 دقیقه عرض شمالی در 15 کیلومتری جنوب شرقی کهک و 47 کیلومتری جنوب شهر قم قرار دارد. نام روستا «فردو» است (برگرفته از کلمه «فردوس» به معنی بهشت) و در 50 کیلومتری شهر قم قرار گرفته است.
فردو، روستایی است جزو دهستان قهستان بخش کهک شهرستان قم و در ناحیه کوهستانی سردسیر واقع است.
این روستا از جنوب غربی به برف انبار، تخت سر حوض، کوه چال، از جنوب شرقی به کوه عبدالوهاب و از شرق به کوه سلطان سعید شاه (سلطان سعد شاه) محدود می شود. روستای فردو در محدوده کوهستانی جنوب شرقی کهک استقرار یافته و ارتفاع آن از سطح دریا در حدود 2070 متر است و اقلیمی معتدل و کوهستانی دارد.
آب و هوای آن در بهار و تابستان خنک و مطبوع و در زمستان سرد و خشک است. رودخانه فصلی فردو در شرق روستا جریان دارد.
روستای فردو قدمت و پیشینه تاریخی طولانی دارد. بنای امامزاده بوره (باوره) در حوالی روستا و همچنین امامزاده ای در داخل استان، قدمت این روستای کوهستانی را نشان می دهند. قدمت این زیارتگاه ها به دوره صفوی می رسد. مردم روستای فردو به زبان فارسی و با لهجه محلی سخن می گویند.
دسترسی به روستای فردو
روستای فردو از طریق شهر های قم و کهک، با جاده آسفالته و از طریق شهر کاشان روستای رهق با جاده خاکی ماشین رو قابل دسترسی است.
شایان ذکر است طی چند سال اخیر جاده بین استانی رهق- فردو توسط دفتر تبلیغات اسلامی که مدیریت مزرعه وسف را بر عهده دارد قطع شده است.
جاده جدیدی نیز از پردیسان قم احداث شده است که قم را به کهک مرتبط کرده و نسبت به مسیر های قدیمی مسافت کمتری دارد، این مسیر از سمت جنوب شهر ارتباط با کهک و فردو را برقرار ساخت است.

جاذبه های گردشگری روستای فردو

روستای فردو با ویژگی های منحصر به فرد طبیعی یکی از روستای جالب توجه منطقه است. ارتفاعات اطراف، مراتع وسیع، کشتزار های پیرامونی و باغ های روستا چشم انداز های زیبا و شگفت انگیزی را پدید آورده اند. به فاصله یک کیلومتر روستا چشمه های آب از زمین می جوشند و مزارع و باغات روستا را مشروب می سازند.
جریان چشمه ها، مزارع و باغات از جاذبه های بسیار زیبای اطراف روستا هستند. در فاصله 10 تا 12 کیلومتری اطراف روستا رودخانه پرآبی جریان دارد که حواشی آن زیستگاه پرندگان و جانوران گوناگونی دارد.
سواحل رودخانه در فصول بهار و تابستان بسیار سرسبز است و محلی مناسب برای گشت و گذار و تفرج گردشگران به شمار می رود.
کوه برف انبار در فاصله 12 کیلومتری روستا قرار دارد و با چشم انداز های بسیار زیبا طبیعت گران را به سوی خود جذب می کند. سطوح کوه در فصل زمستان از برف یکپارچه سفیدپوش می شود و جلوه ای بسیار تماشایی می یابد.
غار سالمستان یکی دیگر از جاذبه های طبیعی این روستاست که در فاصله 5/8 کیلومتری آن قرار دارد. این غار مورد توجه غارنوردان و فضایی برای گذران اوقات فراغت است.
مزرعه وسف از مزارع وسیع سرسبز و از جاذبه های طبیعی و تفرجگاه های اطراف روستا است. 
ویلحال نیز مرتع وسیع و زیبایی است که در 16 کیلومتری روستای فردو قرار دارد.
این مرتع یکی از نواحی سرسبز و تماشایی روستاست که در بهار و تابستان با هوایی ییلاقی جلوه ای ویژه می یابد.
انواع گیاهان دارویی مانند گل گاوزبان، شیرین بیان، گل ختمی، شاتره، خاکشیر و گون پیرامون روستا می رویند که کابرد های متنوعی دارند. انواع پرندگان و جانوران مانند شغال، گرگ، روباه، خرگوش، کبک و تیهو پوشش جانوری پیرامون روستا را تشکیل می دهد.

تعامل شهرداری و میراث فرهنگی قم موجب توسعه گردشگری است

مدیرکل میراث فرهنگی قم: توسعه گردشگری قم با ارتباط و تعامل با شهرداری امکان پذیر است به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم، حمید یزدانی مدیرکل میراث فرهنگی این استان در دیدار با سید مرتضی سقاییان نژاد شهردار قم گفت: این دو نهاد با تعامل یکدیگر می توانند […]


سرو کهک و چنار نایه قم در فهرست ملی ایران به ثبت رسید

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم گفت: سرو کهک و چنار نایه قم در فهرست ملی میراث طبیعی کشور به ثبت رسید. به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم، حمید یزدانی مدیرکل میراث فرهنگی این استان، امروز چهارشنبه ۲۶ دی ماه با اعلام این خبر […]


بازدید معاون میراث فرهنگی کشور از بافت تاریخی قم

محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور در سفر به شهر قم از بافت تاریخی و آثار تاریخی آن بازدید کرد. به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، دکتر محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری امروز چهارشنبه ۲۶ دی ماه ۱۳۹۷ در […]


حفاظت از میراث فرهنگی در سایه مشارکت مردم امکان پذیر است

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی استان قم به نهادینه کردن صیانت از میراث فرهنگی با افزایش سطح مشارکت مردم در سطح استان تأکید کرد. به گزارش روابط‌ عمومی اداره‌ کل میراث‌ فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان قم، بهروز ایزدی فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی این استان امروز دوشنبه ۲۴ دی ماه ۱۳۹۷ با اعلام این […]