فردو

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
از قم تا فردو 60 کیلومتر
 
روستای فردو از توابع بخش کهک (که به نام نوفل لوشاتو نیز معروف است) شهرستان قم با مختصات جغرافیایی 50 درجه و 54 دقیقه طول شرقی و 34 درجه و 16 دقیقه عرض شمالی در 15 کیلومتری جنوب شرقی کهک و 47 کیلومتری جنوب شهر قم قرار دارد. نام روستا «فردو» است (برگرفته از کلمه «فردوس» به معنی بهشت) و در 50 کیلومتری شهر قم قرار گرفته است.
فردو، روستایی است جزو دهستان قهستان بخش کهک شهرستان قم و در ناحیه کوهستانی سردسیر واقع است.
این روستا از جنوب غربی به برف انبار، تخت سر حوض، کوه چال، از جنوب شرقی به کوه عبدالوهاب و از شرق به کوه سلطان سعید شاه (سلطان سعد شاه) محدود می شود. روستای فردو در محدوده کوهستانی جنوب شرقی کهک استقرار یافته و ارتفاع آن از سطح دریا در حدود 2070 متر است و اقلیمی معتدل و کوهستانی دارد.
آب و هوای آن در بهار و تابستان خنک و مطبوع و در زمستان سرد و خشک است. رودخانه فصلی فردو در شرق روستا جریان دارد.
روستای فردو قدمت و پیشینه تاریخی طولانی دارد. بنای امامزاده بوره (باوره) در حوالی روستا و همچنین امامزاده ای در داخل استان، قدمت این روستای کوهستانی را نشان می دهند. قدمت این زیارتگاه ها به دوره صفوی می رسد. مردم روستای فردو به زبان فارسی و با لهجه محلی سخن می گویند.
دسترسی به روستای فردو
روستای فردو از طریق شهر های قم و کهک، با جاده آسفالته و از طریق شهر کاشان روستای رهق با جاده خاکی ماشین رو قابل دسترسی است.
شایان ذکر است طی چند سال اخیر جاده بین استانی رهق- فردو توسط دفتر تبلیغات اسلامی که مدیریت مزرعه وسف را بر عهده دارد قطع شده است.
جاده جدیدی نیز از پردیسان قم احداث شده است که قم را به کهک مرتبط کرده و نسبت به مسیر های قدیمی مسافت کمتری دارد، این مسیر از سمت جنوب شهر ارتباط با کهک و فردو را برقرار ساخت است.

جاذبه های گردشگری روستای فردو

روستای فردو با ویژگی های منحصر به فرد طبیعی یکی از روستای جالب توجه منطقه است. ارتفاعات اطراف، مراتع وسیع، کشتزار های پیرامونی و باغ های روستا چشم انداز های زیبا و شگفت انگیزی را پدید آورده اند. به فاصله یک کیلومتر روستا چشمه های آب از زمین می جوشند و مزارع و باغات روستا را مشروب می سازند.
جریان چشمه ها، مزارع و باغات از جاذبه های بسیار زیبای اطراف روستا هستند. در فاصله 10 تا 12 کیلومتری اطراف روستا رودخانه پرآبی جریان دارد که حواشی آن زیستگاه پرندگان و جانوران گوناگونی دارد.
سواحل رودخانه در فصول بهار و تابستان بسیار سرسبز است و محلی مناسب برای گشت و گذار و تفرج گردشگران به شمار می رود.
کوه برف انبار در فاصله 12 کیلومتری روستا قرار دارد و با چشم انداز های بسیار زیبا طبیعت گران را به سوی خود جذب می کند. سطوح کوه در فصل زمستان از برف یکپارچه سفیدپوش می شود و جلوه ای بسیار تماشایی می یابد.
غار سالمستان یکی دیگر از جاذبه های طبیعی این روستاست که در فاصله 5/8 کیلومتری آن قرار دارد. این غار مورد توجه غارنوردان و فضایی برای گذران اوقات فراغت است.
مزرعه وسف از مزارع وسیع سرسبز و از جاذبه های طبیعی و تفرجگاه های اطراف روستا است. 
ویلحال نیز مرتع وسیع و زیبایی است که در 16 کیلومتری روستای فردو قرار دارد.
این مرتع یکی از نواحی سرسبز و تماشایی روستاست که در بهار و تابستان با هوایی ییلاقی جلوه ای ویژه می یابد.
انواع گیاهان دارویی مانند گل گاوزبان، شیرین بیان، گل ختمی، شاتره، خاکشیر و گون پیرامون روستا می رویند که کابرد های متنوعی دارند. انواع پرندگان و جانوران مانند شغال، گرگ، روباه، خرگوش، کبک و تیهو پوشش جانوری پیرامون روستا را تشکیل می دهد.

گنبد نمک قم درمعرض تخریب است

وقتی از قم بطرف شهر جعفریه، حرکت کنی نزدیکی مجتمع صنعتی دام شهر، که بروری به یک پدیده زیبایی زمین شناسی منحصر بفرد می رسی ابتدای جاده خاکي يه تابلو کوچکی هست که روی آن نوشته به طرف سايت پروازي پالاگلايدر. در واقع آنجا گنبد نمکی قم قرار گرفته است که یکی از جاذبه طبیعی شهرمان مکانی با پتانسیل بالای گردشگری که در ۲۵کیلومتری شمال غربی شهرستان قم واقع شده است دردل نمک زار این گنبد گسترش شمالی تا طول...


گفتگو با استاد قالی قم مهری سادات فرهادی قمی؛ دوست دارم هنرهایم را به آیندگان منتقل کنم

صحبت از بانوی هنرمندی ست که با بهم درآمیختن دانش وتجربه به هنر رسیده بود هنری اصیل و ماندار به نام هنر قالی بافی. بانو مهری سادات فرهادی قمی که از 5سالگی انگشتانش با تاروبود قالی آشنا بود امروز با تلاش وهمت خود تنها استاد بزرگ قالی خرسک قم محسوب می شود. وقتی قرار شد برای انجام گفتگو با این مفاخر شهرمان به خانه اش برویم نمی دانستم که با یک بانوی اصیل هنرمند مواجه خواهم بود چرا که علاوه بر قالی به...


معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی قم معرفی شد

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی قم معرفی شد معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم طی مراسمی معرفی و از زحمات معاونسابق این معاونت تقدیر شد. به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم، مراسم معارفه معاون گردشگری این اداره کل امروز شنبه مورخ 23/10/96 با حضور رؤسای انجمن‌های گردشگری در سالن جلسات اداره کل میراث فرهنگی برگزار شد. در این مراسم...


15درصد زائران عراقی برای درمان به ایران می آیند

سعید اوحدی معاون سرمایه‌گذاری وبرنامه ریزی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به اینکه سالانه دو میلیون ۴۰۰هزار زائر عراقی به ایران سفر می‌کنند اظهار کرد: حداقل ۱۵درصد برای درمان به ایران می‌آیند با ظرفیتی که در قم داریم می‌توانیم از این فرصت‌ها استفاده کنیم . به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم: سعید اوحدی، در نهمین جلسه ستاد فرماندهی ستاد...